نکاتی پیرامون ورود به عنف منزل یا مسکن دیگری

نکاتی پیرامون ورود به عنف منزل یا مسکن دیگری

 • خانه
 • اخبار
 • کیفری
 • نکاتی پیرامون ورود به عنف منزل یا مسکن دیگری
 • --%>

   

   برابر اصل بیست و دوم قانون اساسی مسکن اشخاص از تعرض مصون می باشد و حتی در مواردی که برای کشف جرم یا دستگیری مجرم اجازه ورود به حریم خصوصی اشخاص داده می شود باید بر مبنای قانون و به حکم مقامات قضایی باشد.

   

   از این رو ورود اشخاص به منزل دیگران مستلزم کسب اجازه از صاحب یا متصرف آن می باشد و اگر کسی در غیاب صاحب خانه وارد منزل دیگری شود و اذن ورود به منزل نیز نداشته باشد این ورود غیر قانونی و از حیث کیفری قابل تعقیب است.

   

   برابر قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۹۴ آمده است که هرکس در منزل یا مسکن دیگری به زور یا تهدید وارد شود به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و اگر این عمل از سوی دو نفر یا بیشتر انجام شود و دست کم یکی از آنان حامل اسلحه باشد سرد یا گرم به حبس از یک تا شش سال محکوم خواهند شد در هر دو حالت گفته شده چنانچه عمل ورود به عمر در شب صورت گیرد حداکثر مجازات اعمال خواهد شد .


   ورود به عنف از پنجره 500


  البته ماده فوق به موجب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب تیرماه ۱۳۹۹هجری شمسی به ترتیب به سه ماه تا یک سال و نیم حبس تعزیری درجه ۶ و شش ماه تا سه سال حبس تعزیری درجه ۵ تغییر یافته است.

   برای آگاهی در خصوص موجبات رفع مسوولیت کیفری از بیان وکیل خوب در اصفهان کلیک کنید 

   اگر مامورین انتظامی و اطلاعاتی و سایر مأموران قضایی یا غیر قضایی بدون ترتیب قانونی و رعایت قانون وارد منزل اشخاص شوند چه ضمانت اجرایی توسط قانون پیش‌بینی شده است؟

    

   

   پاسخ: هرگاه این اشخاص بدون رعایت قانون به منزل کسی بدون اجازه و رضایت صاحب منزل داخل شوند به حبس از یک ماه تا یک سال محکوم خواهد شد و اگر ثابت شود که این عمل غیر قانونی به امر یکی از روسای آنان که صلاحیت صدور حکم ورود به منزل را نداشته صادر شده و او ناگزیر و مکره به اطاعت از اوامر مافوق خود بوده این مجازات در حق رئیس او اعمال خواهد شد.

   

  و اگر این عمل در شب واقع شده باشد حداکثر مجازات حسب مورد در خصوص مامور یا آمر اعمال می شود و اگر در حین انجام این عمل غیر قانونی مامورین مرتکب جرم دیگری مانند ضرب و جرح یا فحاشی و غیره شوند نیز تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

   ورود به عنف به مسکن

  آیا میدانستید دفاع مشروع از علتهای موجه جرم میتواند محسوب گردد؟؟ وکیل کیفری در اصفهان به شما پاسخ میدهد 


   آیا در حالات فوق میتوان در مقابل مامور متخلف مقاومت کرد و به اصطلاح دفاع مشروع نمود؟

   

  پاسخ: برابر قانون در ماده ۱۷۵ قانون مجازات اسلامی مقاومت در برابر قوای انتظامی و دیگر ضابطان دادگستری در مواقعی که مشغول انجام وظیفه خود باشند دفاع محسوب نمی‌شود لکن هرگاه قوای مزبور از حدود وظیفه خود خارج شوند و حسب ادله و قراین و شواهد موجود بیم آن باشد که عملیات آنان موجب قتل ،جرح ، تعرض به عرض یا ناموس یا مال گردد در این صورت دفاع جایز است .

   

  البته باید توجه داشت که دفاع باید متناسب با تجاوز باشد برای مثال هنگامی که مأمور مرتکب جرح، به دست یا صورت کسی می‌شود نمی‌توان برای دفاع با استفاده از اسلحه او را از پای درآورد.

   

  ورود و شکستن قفل

   
  اگر کسی به قصد سرقت وارد منزل دیگری گردد و قبل از موفقیت در سرقت دستگیر شود می توان او را به عنوان ورود به عنف تعقیب کرد؟

   

  پاسخ:  بله اگر به عنوان شروع به سرقت قابل تعقیب نباشد می‌توان او را به عنوان ورود به عنف تعقیب و مجازات نمود. 

   

   اگر کسی به قهر و اجبار وارد ملک دیگری شود قابل مجازات می باشد؟

   

   پاسخ:در ماده ۶۹۱قانون مجازات اسلامی آمده است که هر کس به قهر و غلبه داخل ملکی شود که در تصرف دیگری است اعم از آنکه محصور باشد یا نباشد یا در ابتدای ورود به قهر و غلبه نبوده ولی بعد از اخطار متصرف به قهر و غلبه در ملک باقی مانده باشد .

   

  علاوه بر رفع تجاوز به مجازات حبس از یک تا شش ماه و اگر دو نفر یا بیشتر باشند و لااقل یکی از آنان حامل سلاح باشد به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهند شد.

   

    آیا صاحبخانه می تواند بدون اذن و اجازه مستاجر وارد منزل مسکونی استیجاری گردد؟

   

  ورود غیر مجاز


    پاسخ: در مورد اجاره اگرچه موجر مالک عین مستاجره است و تنها منافع آن ملک را به مستاجر انتقال میدهد اما باید توجه داشت که موجر حق ندارد بدون اجازه وارد حریم خصوصی مستاجر شود و عمل او تخلف و جرم است

    البته اگر مالک قصد فروش ملک خود را داشته یا بخواهد وضع ملک را از جهت امکان وجود خرابی یا کسر و نقصان در آن مشاهده کند و مستاجر مانع از رویت خریدار یا مالک شود مالک می‌تواند به دادستان محل وقوع ملک مراجعه و درخواست خود را طرح کند در این حالت با دستور دادستان و حضور مامورین انتظامی اجازه دیدن ملک به مالک یا خریدار داده خواهد شد.
  کاتالوگهای آموزشهای حقوقی قوه قضاییه

  بازدید: 8080تاریخ انتشار : 1400/03/25