وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی

وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی

 • خانه
 • وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی
 •  امروزه با گسترش انواع فن آوری های📱💻📀 ارتباطی اعم از انواع گوشهای هوشمند ،وانواع رایانه وتبلتها اقسام مختلف گجتها و اپلیکیشنها که اکثرا بر مبنای استفاده از پهنای باند اینترنت استفاده میشوند و مورد بهره برداری قرار میگیرند ،در عین حال که بسیار برای راحتی دسترسی افراد به اطلاعات آزاد و تبادل اطلاعات در فضای مجازی موثر میباشند .

  همچون شمشیر ۲ لبه نیز عمل میکنند ،چرا که بسیاری از این موارد موجبات تسهیل جرم توسط مجرمین اینترنتی و کلاهبرداران در فضای مجازی وفضای سا
  یبری میشوند و اینجاست که حضور وکیل جرایم فضای مجازی و اینترنتی خوب دراصفهان میتواند برای شما موثر واقع گردد.

   

   حتی خدایی ناخواسته بعضی از این گونه رفتار که افراد آنرا حتی جرم انگاری نپنداشته و تصور رخ دادن جرمی هم ازدست زدن به آن عمل ندارند ،موجب شده که افراد تعمدا یا ازطریق سهل انگاری یا بی مبالاتی یا حتی عدم رعایت نظامات دولتی مرتکب جرایم اینترنتی با استفاده از انواع اپلیکیشنها با سرک کشیدن در حریم خصوصی افراد دیگر از طریق ترفندهایی چون هک واتز آپ (((HACK WHATSAPP)یا هک تلگرام یا هک اینستاگرام و یا حتی هک فیس بوک ((FACEBOOK hacking))و هک ایمیل افراد موجبات تعقیب قانونی خود را به دلیل ارتکاب چنین جرایمی موجب شوند .

   
  وکیل فضای مجازی


  فلذا با مراتب پیش گفته از این رهگذر ناگفته پیداست که کسب موفقیت در پرونده های فضای مجازی و سایبری و جرایم اینترنتی نه تنها نیازمند یک وکیل خبره و متخصص در فضای مجازی میباشد ،بلکه حصول اطمینان کامل از موفقیت شما در پرونده جرایم اینترنتی نیاز به یک وکیل جرایم اینترنتی خوب در اصفهان دارد .

   

  وکیل عالی فضای مجازی و کارکشته در جرایم اینترنتی و پرونده های کیفری ، شخصی است که خودسررشته کاملی در امور اینترنتی و فضای مجازی داشته باشد و با شناخت کامل و دقیق از مباحث فضای مجازی و جرایم رایانه ای به مباحث مطرح شده در خصوص توجه و بررسی جهت شناسایی((IP)) متهمین که از موارد معتنابه در خصوص پرونده های جرایم اینترنتی میباشد و تقریبا میشود گفت اولین عملیات پلیس فتا ، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی میباشد اشرافی کامل دارد.

   

  وکیل قوی اصفهان در پرونده های جرایم مجازی و فضای سایبر با طی دورانی که اینترنت به تازگی وارد ایران شده بود و تنها عده معدودی آنهم از طریق دایل آپ و شماره گیریهای آنالوگ یا دیجیتال با سرعت بسیار کم در حد کیلو بایت یا حتی کیلو بیت kilobit)))) به فضای اینترنت دسترسی داشتند ،در دورانی که اکثرا مسنجر ها در راس هرم اینترنتی ایرانیان قرار داشت و ازآن جمله چت در پلت فرم یاهو مسنجر((YAHOO MESSENGER)) یا ام اس ان مسنجر را میتوان نام برد.

  باصرف ساعتها وقت و انرژی جهت یادگیری فضای مجازی استفاده از انواع دانش ساخت اکانتهای مجازی از طریق یک ایمیل واحد ،بررسی ساختار کششی ایمیل گوگل با نام جیمیل GMAIL))))،آشنایی باانواع مودم MODEM))))و کارتهای شبکه رایانه ای پیدا نمود و در ادامه با حضور اینترنتهای پر سرعت همچون ای دی اس ال ((ADSL))روند آموزشی و یادگیری تجربی خود را ادامه داده و در حال حاضر ،سازگاری و آشنایی فوق العاده بالایی در خصوص اینترنت به دست آورده ،

  که هم اکنون در انواع و اقسام پرونده های فضای مجازی و جرایم رایانه ای بدون کوچکترین تردیدی در نوع و ماهیت وادله جرم ارتکابی ازسوی موکل متهم احتمالی یا چنانچه ازسوی فرد شاکی وکیل پرونده جرایم رایانه ای گردیده باشد ،به انواع چم و خم پرونده های فضای سایبر کاملا آگاه بوده و میتواند با دانش به روز آوری شده و تجربی خود برای موکل بسیار راهگشا باشد .

   

  نکته مهم و قابل تامل در پرونده های جرایم رایانه ای و مبحث جرایم اینترنتی و سایبری جدای از تبحر و تخصص وکیل خوب جرایم رایانه ای و سایبری و اینترنتی در اصفهان این است که نمیتوان دفاع در چنین پرونده هایی را به هر وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان سپرد ،چرا که جدای از روند پیچیده و فرایند زمان بر رسیدگی و تحقیقات در اینگونه پرونده های اینترنتی و رایانه ای که صبر و دقتی ویژه از سوی وکیل ،متهم و مرجع تحقیق را میطلبد .

  بلکه نکته مهم دیگر این است که بعضی از جرایم رایانه ای قابل گذشت نبوده و به اصطلاح دارای جنبه عمومی میباشند بنابراین بایستی با نظر به این مهم ، باب دفاعی مناسبی توسط وکیل مطرح شود و چه بسا در نبود یک باب دفاع مشخص و هموار و از پیش طراحی شده به جهت بهترین نتیجه ممکن است پرونده مذکور منجر به مجازاتهای سنگینی گردد .پس ناگفته پیداست که دقت در انتخاب وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی دراصفهان از بسیاری موارد مهم و قابل بررسی میباشد.


  شما با یک مشاوره تلفنی رایگان در خصوص جرایم فضای مجازی و اینترنتی به اوج اشراف و آگاهی ودانش وکیل متخصص جرایم اینترنتی در اصفهان پی خواهید برد، که فقط به پرونده هایی چون بررسی جرایمی چون هک کانال تلگرامی و یا پیج اینستاگرامی و انواع بد افزارها یا حتی حملات فیشینگ بر روی سایتهای اینترنتی با دانش IT محدود نمیگردد .

  برای آگاهی بیشتر در خصوص انواع جرم کلاهبرداری رایانه ای و مجازات آن و جرایم جعل رایانه ای و مجازات آن و نیز در خصوص جرایم سرقت در فضای  مجازی و جاسوسی رایانه ای و مجازات آنها و برای اینکه شما خواننده گرامی بیشتر با مطالب جرایم اینترنتی یا فضای سایبر آشنا شوید در ادامه به بررسی انواع واقسام جرایم اینترنتی با بررسی موشکافانه مواد قانونی در این خصوص میپردازیم .

   cyber-crime-cases


  مختصری در باب قانون جرایم رایانه‌ای

   

   مقدمه

   

   در عصر حاضر شاهد ترقی و پیشرفت هر روزه تکنولوژی هستیم این پیشرفت با همه با تغییر و تحول سریع چهره زندگی بشر را لحظه به لحظه متحول می‌کند، یکی از این حوزه‌ها که با سرعت سرسام آوری در حال متحول شدن است حوزه کامپیوتر و فضای مجازی می باشد.

  این تکنولوژی باعث شده مردم و اجتماعات کلیه ممالک باهم ارتباطی نزدیک داشته باشند واقعیت این است که این تکنولوژی در عین حال که باعث راحتی شده مشکلاتی را نیز به وجود آورده، این مشکلات نه ناشی از ماهیت این امکانات بلکه ناشی از اقدامات اشخاصی است که از این فضای مجازی سوء استفاده نموده و جرایم و تخلفات را در این حوزه مرتکب می شوند افرادی همچون جاعلین ،سارقین ،کلاهبرداران و سایر مجرمین که با این علوم آشنایی دارند از این طریق مرتکب جرائم مورد نظر خود می‌شوند.

   

   با عنایت به اینکه در اکثر جوامع پرداخت ها و معاملات و سایر اقدامات اقتصادی و اجتماعی از حالت سنتی خود خارج و به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد مجرمین نیز اقدامات مجرمانه خود را از حالت سنتی تغییر داده و با نفوذ در اطلاعات کامپیوتری ادارات و اشخاص مرتکب جرم می‌شوند در ایران چند سالی است،

  موضوع ارتکاب جرایم از طریق سیستم‌های کامپیوتری مطرح است و با توجه به اینکه نحوه ارتکاب جرایم کامپیوتری به نحوی است که قابل انطباق با قانون مجازات اسلامی نبوده و این امر خلاء قانونی مهمی را ایجاد می کرد لذا قانونگذار در تاریخ ۵ ۳۳۸۸ قانون جرایم رایانه‌ای را در ۵۶ ماده تصویب و به قانون مجازات اسلامی ملحق نمود.

   

   قانون جرایم رایانه‌ای شامل سه بخش ۱. جرایم و مجازاتها ۲.آیین دادرسی ۳. سایر مقررات که به شرح ذیل و بر اساس تقسیم بندی قانون فوق مورد بررسی قرار می دهیم

   

   بخش اول جرایم و مجازات ها

   

   در قانون جرایم رایانه‌ای قانونگذار جرایم مختلفی را در بخش اول تحت عنوان جرایم و مجازات ها مورد حکم قرار داده که به تبعیت از قانون مذکور و به ترتیب مقرر در آن این جرایم را بررسی می کنیم:

   

   ۱.دسترسی غیر مجاز

   cyber-crime

   ماده یک این قانون جرم دسترسی غیرمجاز را مطرح نموده است ماده یک مقرر می‌دارد هرکس به طور غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است.

  دسترسی یابد به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد عنصر مادی این جرم دسترسی یافتن می باشد با توجه به اینکه دسترسی یافتن به طور کلی در ماده مطرح شده است نحوه دسترسی و وسایل مورد استفاده در دسترسی تاثیری در وقوع جرم و میزان مجازات ندارد.

   

   نحوه دسترسی به طور فیزیکی باشد مثل اینکه مرتکب با حضور در محلی که این داده ها و یا سیستم های کامپیوتری و مخابراتی به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت می‌شوند به آنها دست یابد .


  مانند ورود به محل و برداشتن نرم افزارهای حاوی داده ها و یا کپی برداری از آن ها و چه به طور غیر فیزیکی مثل اینکه مرتکب به صورت حضوری در محل وارد نشده بلکه از طریق اینترنت و شکستن قفل درب های ورودی به این داده ها و سیستم ها دسترسی یابد مهم نیست.

  از نظر عنصر معنوی این جرم به صرف وجود سوء نیت عام و خواست دسترسی محقق می شود و سوء نیت خاصی برای تحقق جرم شرط نیست. در مورد مرتکب نیز چون ماده با عبارت هرکس آغاز شده است لذا در مرتکب جرم خصوصیت خاصی شرط نبوده و قابل تحقق توسط هر کس می باشد.

   

   ۲. شنود غیرمجاز

   

  ماده ۲ هرکس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیر عمومی در سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۱۰ میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد .

   

  همانطور که ملاحظه می شود موضوع جرم این ماده شنود غیرمجاز یا استراق سمع می باشد عنصر مادی جرم شنود غیرمجاز محتوایی در حال انتقال ارتباطات غیر عمومی در سیستم های کامپیوتری یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری می باشد که در مورد عنصر مادحین جرم قابل بررسی است اول اینکه محتوای سیستم های کامپیوتری و مخابراتی باید در حال انتقال باشند .

   

  بنابراین چنانچه شخصی محتوای آنها را در غیر حالت انتقال استراق سمع نماید مشمول این ماده نخواهد شد دوم اینکه مرتکب باید ارتباطات غیر عمومی را استراق سمع نماید .

  ارتباطات غیر عمومی اعم است از ارتباطات امنیتی یا سیاسی و به طور کلی ارتباطاتی که افراد فاقد صلاحیت اجازه شنود آنها را ندارند و ارتباطات خصوصی و محرمانه اشخاص عادی. از نظر عنصر معنوی نیز باید گفت این جرم به صرف وجود سوء نیت عام خواست استراق سمع یا شنود غیرمجاز محقق می‌گردد و سوء نیت خاصی شرط نیست در مورد مرتکب نیز چون با عبارت هر کس در ماده آغاز شده است خصوصیت خاصی شرط نمی باشد.

   

  ۳. جاسوسی رایانه‌ای


  500 


   ماده ۳ هرکس به طور غیرمجاز نسبت به داده های سری در حال انتقال یا ذخیره شده در سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده مرتکب اعمال زیر شود به مجازات های مقرر محکوم خواهد شد الف. دسترسی به داده های مذکور یا تحصیل آنها یا شنود محتوای سری در حال انتقال...ب. در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت ....ج.افشا یا در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای دولت سازمان شرکت یا گروه بیگانه یا عاملان آن ها

   

  عنصر مادی:


  در بندهای سه‌گانه ماده فوق الذکر جاسوسی کامپیوتری به صورت محقق می‌گردد و به عبارت دیگر عنصر مادی جرم موضوع ماده از سه فعل مختلف تشکیل شده است در بند الف ،عنصر مادی شامل دسترسی یا تحصیل یا شروع به محتوای سری در حال انتقال داده‌ها در بند ب ،در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت و در بند ج، افشا یا در دسترس قرار دادن داده ها به دوست و بیگانه .بهترین وکیل فضای مجازی اصفهان ،متخصص در جرایم و پرونده های اینترنتی

   

   بررسی بندهای سه گانه فوق

   

   در بند الف. منظور از دسترسی در ماده یک همین قانون توضیح داده شد منظور از شنود نیز همان شنود غیر مجاز یعنی استراق سمع می باشد. اما نکته مورد بررسی تحصیل می باشد منظور از تحصیل به دست آوردن داده ها است ،به نظر می‌رسد منظور از تحصیل این است که شخص داده های مورد نظر را که توسط دیگری به آنها دسترسی پیدا شده تحویل بگیرد ،

  و خود مستقیماً در به دست آوردن آنها مشارکت نداشته باشد .در بند ب. منظور از در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت مطلع نمودن اشخاص فاقد صلاحیت به هر طریق می باشد اعم از بیان شفاهی مطالب داده‌ها یا تحویل اسناد و